Наша Батьківщина славиться великими традиційними святами та обрядами. Узимку, коли завершувалися роботи, частішали дівочі та парубочі гуляння, розпочиналась пора вечорниць. Парубки та дівчата збирались у когось в хаті. Кожен брав із собою роботу. На вечорницях пряли, вишивали, чесали вовну, плели кошики. На вечорницях співали й танцювали, хлопці залицялися до дівчат. А скільки тут можна було почути розповідей про чаклунів, відьом та русалок! Саме тому це свято, мабуть, найцікавіше в осінньо-зимовому циклі. Припадає воно на 13 грудня. До прийняття християнства воно було відоме як Калита. Потім первісна назва була замінена на свято Андрія Первозванного. Як переповідає переказ, апостол Андрій першим приніс християнську віру в Київ. Там на честь цього святого і з’явилось свято, хоча звичаї та обряди мають дохристиянський характер: ворожіння, заклинання, ритуальне кусання калити(коржа з білого борошна).
З метою відродження календарно-обрядових звичаїв нашого народу 11 грудня перед учнями Болехівської ЗОШ № 2 ожили вечорниці в ніч на Андрія(підготували учні 8-Б класу під керівництвом Павелик Руслани Володимирівни). Гості свята завітали до однієї з українських хат, де на них уже чекала добра господиня – Ільницька Марія, котра напекла смачних пампухів та вареників. Роль куми виконувала Чучвич Яна, а баба Палажка – Латик Яна вгадувала дівчатам їхню долю; господар Сеньків Василь залюбки допомагав ворожити на чоботах. Своїм артистизмом глядачів вразили Дуплеца Олександра, Пилипів Романа, Ковера Софія, Попадинець Надія, Василишин Яна, Димид Вероніка, Василишин Вікторія, Візнович Марія, Цап Каріна, Федорів Тетяна, Чулупин Максим, Гошовський Владислав, Витвицький Павло, Олексин Ярослав та Марченко Микола.
Завершилося свято новорічно-різдвяними побажаннями ведучих Гошовської Андріани та Мельникович Ольги, частуванням гостей та дзвінкими колядками.
Директор школи Фендик В.І. подякувала учням та Руслані Володимирівні за підготовку та проведення Андріївських вечорниць, а за музичне оформлення свята – Досяк Наталії Романівні.
|